vineri, 19 februarie 2016

Creeaza-ti propriul meniu culinar din alimentele preferate

Cantitatile din acest tabel sunt exprimate pentru 100 de unitati (100g sau 100 ml. pt lichide). Pentru lipide, glucide si proteine, cantitatile reprezinta grame. Daca doriti sa verificati numarul de calorii din meniul dumneavoastra puteti sa folositi calculatorul oferit de Retete Culinare Romanesti.
DenumireCaloriiProteineLipideGlucide

Carne - peste si preparate

Carne de curca17924.58.50
Carne de miel26018200
Carne de oaie18117120
Carne de porc grasa34015300
Carne de porc slaba14220.46.30
Carne de pui1422160
Carne de vaca grasa2771224.50
Carne de vaca slaba10420.42.20
Crap10418.92.80
Ficat de porc146.21936
Hering in sos tomat17016.210.41.8
Heringi16718100
Heringi in ulei32513.728.90
Icre crap19219.512.10
Macrou in sos tomat16414.510.61.6
Macrou in ulei25916.220.70
Parizer29010.226.80
Pateu de ficat26119.619.50
Salam de vara51920470
Stavrid1142130
Stavrid in sos tomat12515.56.60

Fructe proaspete

Cirese2110.318
Grapefruit300.50.26.5
Lamai360.90.76.2
Mandarine400.80.18.7
Mere670.30.515
Pere791116
Portocale470.80.210.1
Prune890.60.121
Struguri932.11.718

Fructe uscate

Stafide3062.50.571

Grasimi

Margarina764082.50
Smantana2972.529.53
Ulei floarea soarelui93001000
Ulei soia93001000
Unt7216742
Untura de porc9270.299.50

Lapte si preparate

Branza de burduf36927.427.40.5
Branza de vaca1551394.5
Branza topita3667360.9
Cascaval23325191
Iaurt503.22.64
Lapte de vaca653.53.54.5
Lapte parf498272440
Telemea de oi30518.9241
Telemea de vaci27319.420.41

Legume conservate

Ardei1121.288
Bulion de tomate623.6011.6
Castraveti in otet90.601.5
Fasole verde obisnuita181.10.42.5
Gogosari in otet150.703
Mazare verde boabe726.50.510.8
Pasta de tomate855.4015.4
Tocana de legume73163.1
Varza acra181.203.3
Vinete in ulei921.882.4

Legume proaspete

Ardei gras rosu391.30.47.3
Ardei gras verde171.10.22.5
Cartofi8820.219
Cartofi noi801.70.217.4
Castraveti191.30.22.9
Ceapa uscata401.50.28
Ceapa verde2010.23
Ciuperci3550.52.3
Conopida302.80.33.9
Dovlecei180.90.13.2
Fasole verde3320.25.7
Mazare verde boabe968.40.514
Morcovi451.50.38.8
Pastarnac721.40.515
Patrunjel radacini201.10.33.1
Praz542.30.49.9
Ridichi190.30.13.8
Ridichi de iarna261.30.14.9
Rosii201.10.33.1
Salata verde221.90.32.9
Sfecla rosie431.30.19
Spanac253.50.32
Telina radacini331.40.35.9
Urzici687.90.77.1
Usturoi1377.20.226
Varza alba331.80.25.8
Varza Bruxelles5040.57
Varza rosie331.90.25.6

Leguminoase uscate si oleaginoase

Fasole boabe303231.747
Masline negre43720357.2
Masline verzi17712.5108.1
Nuci65021593.7

Ou

Oua de gaina17114120.6

Produse derivate din cereale

Biscuiti4258.29.574
Faina de grau349111.471
Faina de porumb3519.61.772.1
Gris3589.40.975.4
Orez3548.11.275.5
Paine de grau alba2477.50.452
Paine de grau intermediara2347.50.743
Paine de grau neagra2428.41.248
Paine graham2569.1151
Paste fainoase cu ou38610.22.279.1
Paste fainoase obisnuite36010.90.675.6

Produse zaharoase

Caramele cu lapte3940096
Ciocolata cu lapte6056.94050
Dulceata de visine2820.77068
Gem de caise2400.65058
Gem de visine2500.88060
Miere de albine3040.500.2
Zahar41000100

Sfaturi pentru o alimentatie sanatoasa

Propriile tale meniuri culinare vor fi cu mult mai eficiente si mai nutritive daca iei in considerare atat numarul Indicator al Masei Corporale cat si Rata Metabolica de Baza. Calculeaza-ti aceste doua valori si organizeaza-ti un meniu culinar sanatos si nutritiv, in functie de rezultatele obtinute, apoi viziteaza colectia noastra de retete culinare romanesti si internationale si prepara oricare sortiment gastronomic ti se pare mai gustos si mai potrivit pentru tipul tau de regim de viata si de alimentatie.
Sursa: http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu